رویش سبز افغانستان
اندیشه ی سبز ، رویش سبز ، افغانستان سبز
چهارشنبه 26 خرداد 1395 :: نویسنده : آمنه واعظی

 زمان پخش کود

قبل از شخم: کودهای آلی و معدنی
قبل یا همزمان با کشت: کودهای پایه
پس از کشت: سرک

کود پیش کاشتی

کود را قبل از کاشت یا بعد از کاشت به گیاه می دهند. کودی را که قبل از کاشت در خاک قرار می دهند کود پیش کاشتی و کودی را که بعد از کاشت به خاک می دهند، کود سرک گویند.
 در صورتیکه کود در خاک حرکت نکند و نتوان آن را به نحوی در آب حل کرد و به خاک اضافه نمود، حتما باید آن کود را قبل از کاشت به خاک داد. به طور کلی کودهایی که به میزان کمی در آب محلول هستند را نمی توان پس از کاشت به خاک داد.

به عنوان مثال کودهای فسفره در خاک حرکت نکرده و به سرعت در خاک تثبیت می شوند. کودهای فسفره را نمی توان در سطح خاک پاشید و یا از طریق آبیاری به محیط فعالیت ریشه رسانید. چنانچه این عمل انجام گردد، فسفر داده شده در خاک سطحی تثبیت گشته و به ناحیه توسعه ریشه نخواهد رسید. چون میزان محلول بودن و حرکت کود فسفره در خاک بسیار محدود است می بایستی کودهای فسفره را قبل از کاشت به خاک داد و آنها را مستقیماً در ناحیه توسعه ریشه قرار داد.ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 19 خرداد 1395 :: نویسنده : آمنه واعظی
✅ معرفی کاج مطبق
گیاهی است سوزنی برگ زیبا و از خانواده آراکریاسه با شاخه های مطبق،موطن اصلی ان جریزه نور فولک استرالیا،رشد ان در محیط طبیعی زیاد ولی در اپارتمان به کندی رشد میکند و حداکثر ۱۵۰ سانتی متر میشود،احتیاج شدیدی به اکسیژن فراوان دارد و درجه حرارت بالا را تحمل نمیکند،گیاهانی که از طریق کاشت بذر به دست امده اند شاخه هایی بیمار و نا منظم تولید میکنند و بهتر است در ازدیاد ان از قلمه های جوانه های انتهایی استفاده گردد.
 نیازها:
نور: در تابستان از تابش نور مستقیم افتاب به ان جلوگیری کنید،اگر چه سایه را تحمل میکند ولی نزدیک به پنجره با نور ملایم نگهداری کنید،در بهار و تابستان هر هفته یکبار ۱۸۰ درجه انرا بچرخانید،در غیر اینصورت گیاه به طرف نور خم شده وشکل طبیعی خود را از دست میدهد
دما: حداقل درجه حرارت مطلوب در زمستان ۵ درجه سانتی گراد و حداکثر ان در تابستان ۱۶ درجه سانتی گراد است،در صورت امکان بهتر است در تابستان بیرون از اتاق نگهداری شود.
آبیاری: در تابستان هفته ای دو بار و در زمستان هر هفت یا هر ده روز یکبار ابیاری کافی است،خاک را همیشه مرطوب نگهدارید،در صورت امکان از اب سبک بدون املاح استفاده گردد
رطوبت: هفته ای یکبار در زمستان و هفته ای دو بار در تابستان نیاز به غبارپاشی با ابفشان دارد
تغذیه: با شروع فصل رشد در بهار و تابستان جهت تغذیه مصنوعی از کود محلول در اب استفاده کنید،به علت نیاز کم این گیاه به تغذیه مصنوعی نصف ان مقداری که روی بسته توصیه شده کافی است
خاک مناسب: خاک مورد نیاز این گیاه کمپوست سبک است
تعویض گلدان :قبل از اینکه ارتفاع این گیاه به یک متر برسد هر سال گلدان را با یک درجه بزرگتر عوض کنید،پس از ان خاک های سطح گلدان را با ارامی خارج . با خاک کمپوست نو عوض کنید.

ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 15 خرداد 1395 :: نویسنده : آمنه واعظی

✅نکاتی درباره نگهداری کاکتوس
هرچند کاکتوس‌ها در تمام مدت سال در گل فروشیها، فروشگاههای لوازم خانگی و حتی سوپرمارکتها به فروش میرسند، اما بهترین فصل تهیه آنها تابستان است.
ممکن است شما هنگام خرید یک کاکتوس جدید به چند مورد زیر هم نیاز پیدا کنید:
گلدان:
در ابتدا، گلدانی برای کاکتوس انتخاب کنید. معمولا زمانی که کاکتوسی را میخرید، مدت زیادی از رشد آن در گلدان فعلی گذشته است و به احتمال زیاد به یک تغییر گلدان نیاز دارد. گلدانی را انتخاب کنید که تنها اندکی از گلدان فعلی بزرگتر باشد زیرا فضای بیش از حد به آبیاری بیش از اندازه منجر میشود. در ضمن توجه کنید که ته گلدان سوراخهایی برای خروج آب اضافه موجود باشد، زیرا بدون وجود آنها، کاکتوس پوسیده و خواهد مرد.

خاک:
خاک کاکتوس، کالای بعدی سبد شماست. بهترین نوع خاک کاکتوس، اصلا برای این گیاه تهیه میشود و در اکثر فروشگاههای لوازم خانگی و باغبانی و گل فروشی موجود است. اگر موفق به تهیه این خاک نشدید، میتوانید با مخلوط کردن یک قسمت خاک گلدان با یک قسمت ماسه و کمی شن برای عبور راحت تر آب، خاک مناسبی تهیه کنید.ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

بسمه تعالی
«جلسه گروه رویش سبزافغانستان ومشاور حقوقی و بودجه پارلمان افغانستان، جناب اقای سلطانی»
 زمان : جمعه95/3/7   مکان:اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان_مشهد
 
جلسه با معرفی آقای سلطانی و بیان هدف ایشان از این دیدار آغازشد.
ایشان بیان نمودند: طی جلسه ای که با وزارت زراعت افغانستان داشتند بودجه ای به مبلغ 3000000 دلار برای انجام پروژه های تحقیقاتی با هدف توسعه بخش کشاورزی ، در اختیار این وزارت قرار گرفت . اما این وزارت به دلیل نداشتن نیروی متخصص در زمینه تحقیقات و پژوهش ، اقدام به برگرداندن بودجه نمودند. ایشان این نکته را یاد آور شدند که نیروهای متخصص فراوانی هستند که در کشورهایی چون ایران تحصیل کرده و توانایی انجام اینگونه پروژه های تحقیقاتی دارند که باید آنها را شناسایی کرده و با فراهم نمودن شرایط مناسب برای فعالیت این افراد زمینه تحقق اهداف توسعه کشور را ایجاد کنیم.
آقای سلطانی شناسایی افراد تحصیل کرده در رشته مهندسی کشاورزی و معرفی ایشان به وزارت زراعت را یکی از اهداف سفر خود به ایران عنوان نمودند.
لذا ازجمع حاضر خواستند گزارشی از دانشجویان این رشته در مقاطع کارشناسی ، ارشد و دکتری به همراه توانایی ها و سوابق علمی و عملی آنان آماده و در اختیارایشان قرار دهیم.
در ادامه اعضای گروه رویش سبز افغانستان ضمن معرفی خود خلاصه ای از فعالیتها ،سوابق و اهداف آتی گروه را بر شمردند.
دراین جلسه آقای سلطانی از بعضی مشکلات موجود در بخش کشاورزی مانند: عدم فرآوری و بسته بندی مناسب محصولات تولیدی افغانستان نیزسخن گفتند.
در پایان ایشان پیشنهاد کردند طرح های اشتغالزایی برای زنان خانه دار با زمینه تولید محصولات کشاورزی  داشته باشیم.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 9 خرداد 1395 :: نویسنده : آمنه واعظی

باسلام

متاسفانه به دلیل یک سری مشکلات و نقص فنی وبلاگمون به روز رسانی نشده بود از کلیه دوستان و عزیزانی که از وبلاگ ما دیدن نمودند صمیمانه پوزش میطلبیم

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

بسمه تعالی
«جلسه گروه رویش سبز افغانستان و دبیر کانون نخبگان آقای سید موسی حسینی»
ساعت ۱۶:۳۰ در ۹۵/۲/۱۹  در مکان اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان
جلسه با معرفی دبیر کانون نخبگان آقای حسینی و شرح مختصری از فعالیتهای ایشان و معرفی حاضرین جلسه آغاز شد.
آقای حسینی از اهمیت فعالیتهای کار آفرینی و ضرورت بازگشت تحصیلکردگان به افغانستان و همچنین نقش آنها در آبادانی کشور سخن گفتند.
آقای علیزاده از گروه رویش سبز نیز فعالیتهای کنونی کارگروه کشاورزی درزمینه کشاورزی پایدار را بیان کردند.
در ادامه آقای محمد جواد علیزاده مدیر گروه رویش سبز از برنامه احتمالی مسافرت این گروه به افغانستان در تابستان امسال خبر داده و گفتند برای آشنایی بیشتر با وضعیت کاری در افغانستان این سفر ضرورت دارد.
 آقای حسینی نیز با تاکید بر این نکته که اکثر دانشجویان اطلاع و دید درستی نسبت به افغانستان ندارند،بیان کردندیکی از اهداف ایشان راه اندازی طرحی است که دانشجویان بتوانند با صرف کمترین هزینه از شهرها ،دانشگاهها و وزارت خانه های افغانستان بازدید داشته باشند. و در آخر نیز پیشنهاد ایشان برای گروه رویش سبز افغانستان برگزاری سمیناری علمی ، مرتبط با زمینه فعالیت گروه در طی دو ماه آینده بود.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic